Hakkımızda

Hakkımızda
Hakkımızda

Hakkımızda

Hakkımızda genital siğil tedavisi siğillerden nasıl kurtulurum siğil nasıl geçer hpv virüsü pozitif negatif dna testleri yapılır bilgi paylaşım açıklamalar

human papilloma virüs İnsan papilloma virüsü, insan papilloma virüs ya da human papilloma virus papillomavirus ailesine mensup, deri ve mukozal yüzeylerdeki bazal epitelyal tabaka hücrelerini enfekte eden bir DNA virüsüdür ve neden olduğu HPV enfeksiyonu, dünyada cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıktır.

Alt familya:

Alphapapillomavirus

Betapapillomavirus

Gammapapillomavirus

Mupapillomavirus

Nupapillomavirus

Genital Siğil Forum ve Youmları Giriş

Hakkımızda genital siğil tedavisi siğillerden nasıl kurtulurum siğil nasıl geçer hpv virüsü pozitif negatif dna testleri yapılır bilgi paylaşım açıklamalar

Genital Siğil – Aklınıza Takılanlar.

SİĞİL NEDİR?Siğiller; derinin üst tabakasına veya mukozaya yerleşen Human Papillomavirüs / HPV olarak bilinen bir virüse ait infeksiyonlardır. Siğillerin şekli bulunduğu bölgeye veya tipine göre değişmekle beraber, genellikle deriyle aynı renkte, kabarık, nasırımsı sert görünümdedirler.

KAÇ ÇEŞİT SİĞİL VAR?Siğilleri 4 ana grupta toplayabiliriz

YAYGIN SİĞİLLER/VERRUCA VULGARİSEllerde, parmaklarda ve tırnak çevresinde görülen bu tip siğiller çok yaygındır.Deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda (tırnak yeme/yolma, vb.) daha kolay çıkar.çocuklarda sık görülür.

AYAK TABANI SİĞİLLERİ/PLANTAR WARTSTek veya çoklu gruplar (mozaik warts) halinde olabilir. Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü görünümdedirler ve ağrı yapabilirler. Vücut ağırlığının basısına bağlı olarak bu şekilde gelişirler. Üzerlerinde kanama odaklarını gösteren kırmızı/siyah noktacıklar olabilir.Ağrı, siğilin büyüklüğüne ve derinliğine (basıya) göre değişir.

DÜZ SİĞİLLER/FLAT WARTSNispeten küçük,yumuşak ve üzerleri düz siğillerdir.Sayıları çok fazla olabilir. Vücudun her yerinde olabileceği gibi, yoğunluk yüz ve saçlardadır.Düz olmaları nedeniyle gözden kaçabilirler.

ETEK SİĞİLLERİ/GENİTAL WARTS/KONDİLOMAErişkinlerde daha sık görülür ve yaşam kalitesini etkiler. Farklı büyüklük ve sayıda olabilir. Genital organların dışında ve bayanlarda vajen, servix gibi iç kısımlarda da olabilir. Çok eşli ve güvenlik önlemi olmadan cinsel temasta bulunanlarda rastlanır. Bu tip, özellikle bayanlarda servixi (rahim ağzını) uzun süre tedavi edilmeksizin tutarsa kansere kadar giden değişikliklere neden olabilir.

SİĞİL NASIL BULAŞIR?Siğiller direk kişiden kişiye temasla bulaşır. Nadiren indirek yollarla bulaşabilir. Siğiller bulaştıktan sonra hemen belirmezler. Kuluçka dönemi aylarca sürebilir. El, ayak tabanı ve düz siğillerin bulaşma riskleri düşüktür. Ancak etek siğillerinin bulaşma özelliği çok yüksektir,bulaşma yolu da cinsel temastır. Siğillerin indirek bulaşma yolları arasında ortak kullanılan havlu,bornoz terlik gibi giysiler ile havuz,hamam ve kaplıca alışkanlıklarıriskli olabilir.

NEDEN HERKES DE SİĞİL OLMAZ?Siğiller her bünyeye giremez; girse bile üreyemez. Deri bütünlüğünün bozulması(tırnak yiyen/yolan kişiler),bağışıklık sisteminin bozulması(kansız/anemi veya kanser hastaları, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç alanlar vb.), allerjik bünyeli olma durumlarında infeksiyon kolay yerleşir. Yoğun stresi olanlar,sıkı diyet veya düzensiz/dengesiz beslenenlerde,aşırı çalışma ve yorgunluk halleri,çok eşli ve güvenlik önlemi olmaksızın cinsel temasta bulunanlarda, ortak havlu, bornoz kullananlarda,havuz,hamam,jakuziyi sık kullananlarda bulaşma riski yüksektir.

Genital Siğil  Blog

Makaleler Siğil Blog Giriş Hakkımızda genital siğil tedavisi siğillerden nasıl kurtulurum siğil nasıl geçer hpv virüsü pozitif negatif dna testleri yapılır bilgi paylaşım açıklamalar

Siğilden kurtulanların yorumları.

Genital Siğil Forum Girişi