Siğil Virüsü Laboratuvar

Siğil Virüsü Laboratuvar
Siğil Virüsü Laboratuvar

Siğil Virüsü Laboratuvar Teşhisi

Siğil Virüsü Laboratuvar Sonuçları HPV DNA Testİ ASCUS HPV Test Ücretleri Fiyat listesi Virüsten kurtuluş Siğillerden kurtulma Etkili yeni tedavisi HPV virüsü test sonuçları paylaşım platforumu.

Siğil Virüsü Laboratuvar Teşhisi, Siğil HPV’nin kültürü yapılmamaktadır ve serolojik testleri de yoktur. Hâlihazırda HPV teşhisi için “altın standart” Siğil HPVDNA’nın PCR yöntemi ile belirlenmesi ve tiplendirilmesidir.HPV tiplendirilmesinde bilhassa yüksek riskli tiplerin varlığı araştırılmalıdır.

HPV Yüksek riskli tiplerin tayininde 31, 33,35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 tipleri varlığı aranmaktadır.

Bu tipler bilhassa sıkça gözlenen ve kanser yaptığından güvenli olunan tiplerdir. HPV testinizin sonucu “pozitif” yada “negatif” olabilir.

    • NEGATİF Siğil HPV sonucu; kontrol esnasında taranan kanser icra eden HPV virüslerini taşımadığınız anlamına gelir.
    • POZİTİF Siğil HPV Sonucu; kansere yol açan bir HPV virüsünü taşıyorsunuz anlamına gelir. Fakat kansersiniz anlamına gelmez.

Siğil HPV testi pozitif bulunursa ne anlama gelir?

Kanser olduğunuz anlamına gelmez. Pozitif netice alındığında yapılması ihtiyaç duyulan virüsün ne kadar hücre değişikliği yaptığını idrak etmek vajinal pap smear (patoloji) testi yapılmasıdır. Doktorunuz bu mevzuda sizi yönlendirecektir.

HPV Siğil pozitif ise kanserden iyi mi korunmalıyım?

Kesinlikle yılda bir pap smear yaptırarak hücresel değişimleri denetim ettirmelisiniz.

Sigaradan uzak durmalısınız. Sigaranın HPV nin niçin bulunduğunu bildiğimiz hücresel değişimleri hızlandırdığı ve kanser yönünde değişimler yapmış olduğu bilinmektedir.

HPV Siğil tedavisi var mı?

HPV’ nin tedavisi yoktur. Fakat HPV’nin sebep olduğu sıhhat problemleri (servikal bölgedeki hücresel değişimler, genital siğiller..) tedavi edilebilir.

Korunma Genital HPV infeksiyonları cinsel yolla bulaştığından oldukça eşlilikten kaçınmak korunmada ilk yoldur. Prezervatif kullanılması da kısmi koruma sağlamaktadır.

Bayanların tertipli hekim muayenesi yaptirmalari ve önermiş olduğu şeklinde HPV DNA tespiti ve/yada Papsmear tetkiklerini yaptırmaları önemlidir.

Asla siğilleri tahriş etmeyin ve ettirmeyin.

Siğil Tedavisinde Bitkisel Destek de Alabilirsiniz.

Genital siğillerden kurtulanların Siğil Forumu ve yorumları okumak için Siğil Forum Sayfasından giriş yapabilirsiniz.